Parafia pw. Wszystkich Świętych, niezależna od Kościoła katolickiego, powstała w północno-zachodniej dzielnicy Chicago – Bucktown, wchodzącej w obręb tzw. Polish Downtown. Początki parafii All Saints wiążą się z kryzysem i tendencjami do uniezależniania się Polaków – organizujących i finansujących własne parafie – od amerykańskich władz kościelnych.
Niechęć do zmartwychwstańców i proboszcza parafii św. Jadwigi (→), ks. Józefa Barzyńskiego, wywołana usunięciem trzech wikariuszy, w tym ks. Antoniego Kozłowskiego, niskimi zdolnościami kaznodziejskimi, złym zarządzaniem finansami parafii zrzeszonych głównie w Towarzystwie św. Józefa – wzbudziła u części parafian chęć wprowadzenia zmian. W lutym 1895 r. doszło do incydentu, kiedy niektórzy parafianie – przeciwnicy dotychczasowego proboszcza zaatakowali plebanię w celu zlinczowania ks. Barzyńskiego. Usiłujących opanować sytuację policjantów napastnicy osypywali pieprzem, stąd zajście to nazwano potem „pepper riots”. Wydarzenia te wpisały się w panujący wówczas trend uniezależniania się parafii od władzy kościelnej z tej racji, iż parafianie jako fundatorzy wspólnot chcieli zachować możliwość zarządzania nimi, zwłaszcza w aspekcie finansowym. Kościół decyzją władz archidiecezji pozostawał zamknięty przez kilka tygodni, kiedy dokonano jego otwarcia i przywrócono pod zarząd zmartwychwstańców, z ks. Eugeniuszem Sedlaczkiem jako proboszczem. Konflikt nie został jednak zażegnany i kościół ponownie zamknięto. Wytoczono proces biskupowi Chicago w sprawie tytułu własności zabudowań parafialnych, do której poczuwali się parafianie, jednak sąd oddalił ich skargę. Wobec braku możliwości prowadzenia dalszej walki o zarząd Jadwigowem, grupa niezadowolonych wiernych odłączyła się od parafii formując własną, niezależną wspólnotę pod kierownictwem ks. A. Kozłowskiego, który został ekskomunikowany. Spotkanie założycielskie odbyło się 20 kwietnia 1895, kiedy ustalono również, że tytuł własności nowej wspólnoty będzie należał do parafian, oraz że sami będą wybierać proboszcza. W skład komitetu założycielskiego weszli: Teofil Peta, Józef Kowaczek, Jan Pohmasz, Jakub Dziewior, Peter P. Block, Julius Gordon, Francis Krawcowicz, Joseph Bether, Francis Stroik, Stanley Janicki, Francis Piszczek. W pierwszej fazie działalności wspólnoty nabożeństwa odbywały się w tymczasowej kaplicy zorganizowanej w prywatnym domu. Powołanie niezależnej parafii Wszystkich Świętych było jednym z etapów powstawania Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego. Ks. Kozłowski został ekskomunikowany przez abpa Patricka Feehana 27 września 1895 i przez papieża Leona XIII 29 czerwca 1898.
Centrum parafii zlokalizowano przy Dickens Ave., w pobliżu Ashland Ave. i Milwaukee Ave., w odległości 800 m od kościoła Matki Bożej Anielskiej (→), 400 m od kościoła św. Jadwigi (na wschód), w centrum polskiej dzielnicy. Kościół znajdował się w tym miejscu aż do 1993 r., kiedy decyzją wspólnoty został przeniesiony do kaplicy na parafialnym cmentarzu przy Higgins Ave. i River Road, a budynek sprzedano. Obecnie należy do protestanckiego Covenant Presbyterian Church.
W momencie powstania parafia liczyła kilkaset do tysiąca rodzin; w 1896 r. – 600 rodzin. W latach 30. liczebność przekroczyła tysiąc rodzin. W 2. poł. XX w. stopniowy odpływ ludności na przedmieścia spowodował spadek liczebności parafian, brakuje jednak dokładnych danych na ten temat. W 1994 r. decyzją wiernych przeniesiono siedzibę parafii do północno-zachodniej części miasta.
POLISH CATHEDRALS Tom I, strony 355-366
WYDAWNICTWO JEST DO NABYCIA WYSYŁKOWO
W KSIĘGARNI TOWARZYSTWA NAUKOWEGO KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO.
LINK DO KSIĘGARNI
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
PORTAL POLONII
BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 - REGRANTING”
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Portal Polonii (portalpolonii.pl) łączący w swoich publikacjach rezultaty badań naukowych nad polską diasporą z bieżącymi informacjami o działalności Polonii, jest wielopłaszczyznową platformą wymiany myśli i doświadczeń: środowisk badaczy i organizacji polskich oraz polonijnych poza granicami kraju. Dotychczas te perspektywy, pomimo, że uzupełniają się w sposób naturalny, prezentowane były odrębnie. Za tym idzie nowy sposób prezentacji zagadnień związanych z życiem i aktywnością naszych rodaków, potrzebny w równym stopniu Polonii jak i środowisku akademickiemu.
Polonii – co wiemy z analiz badawczych - brakowało często usystematyzowanej, zobiektywizowanej wiedzy na temat m.in. historycznej perspektywy i zrozumienia kulturowych procesów kształtowania się polskich ośrodków na emigracji. Akademikom starającym się śledzić aktualne doniesienia pochodzące od polskich organizacji w świecie, brakowało dotychczas miejsca, w którym na podstawie metodologicznie uporządkowanych źródeł i poddanych krytycznej analizie treści, można wyznaczać trendy i kierunki badań nad Polonią. Dzięki Portalowi Polonii oba wymienione aspekty spotykają się w jednym, powszechnie dostępnym miejscu, tworząc synkretyczną całość, z perspektywą dalszego rozwoju. Portal dostarcza także – co ważne - wieloaspektowej informacji o Polonii rodakom w kraju, wśród których poczucie wspólnoty ponad granicami jest w ostatnich latach wyraźnie zauważalne.