Ze Stanisławem Stolarczykiem, redaktorem naczelnym "Fakty - Czas" o Polonii kanadyjskiej rozmawia profesor Jacek Gołębiowski dyrektor Instytutu Patria - Polonia.
Szef firmy Fakty i redaktor naczelny magazynu „Fakty-Czas” Reporter, pisarz, dziennikarz, wydawca, dokumentalista polskich śladów w Kanadzie
W Polsce pracował w miesięczniku turystyczno-krajoznawczym „Gościniec” w Warszawie. W Kanadzie -sStypendysta The Royal Canadian Geographical Society w Ottawie, dokumentalista polskich śladów: cmentarzy, kościołów, polskich nazw, etc. Autor książek w tym m.in.: „Gdzie stopy nasze”, „Papież, jakiego nie znamy”, „Przepustka do raju”, „Listy do Nieba”, „Kaszuby - nasza Polska kanadyjska”. Wydawca polskich książek, w tym albumów o pielgrzymkach Papieża Jana Pawła II w Kanadzie: „Papa, we remember you”, „Papa, we are with you”, „Papa, we are listning to you”. więcej: Książki Stanisława Stolarczyka Przez prawie 20 lat redaktor naczelny tygodnika „Czas-Związkowiec” w Toronto. Koordynator strony internetowej www.polishheritage.ca Obecnie redaktor naczelny polonijnego magazynu „Fakty-Czas” w Toronto.
Firma Fakty Inc. powstała w 2004 roku i była spadkobiercą firmy wydawniczej Polonia Media, która od 2001 r. wydawała tygodnik Związku Polaków w Kanadzie – „Związkowiec”. W roku 2004, po podpisaniu umowy wydawniczej pomiędzy firmą Fakty w Toronto i Polonia Press w Winnipegu - polskojęzyczny, zasłużony tygodnik „Czas” wydawany od 1914 r. w Winnipegu (Manitoba) połączył się z tygodnikiem polskim – „Związkowcem” (rok założenia 1933), tworząc od tej pory „Czas-Związkowiec”. W 2017 roku, po oddaniu dla Związku Polaków w Kanadzie tytułu „Związkowiec”, firma Fakty w dalszym ciągu wydaje „Czas”, tym razem w fuzji z magazynem polonijnym „Fakty - Czas”.
INSTYTUT PATRIA - POLONIA
TOWARZYSTWA NAUKOWEGO KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
PORTAL POLONII
BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 - REGRANTING”
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Portal Polonii (portalpolonii.pl) łączący w swoich publikacjach rezultaty badań naukowych nad polską diasporą z bieżącymi informacjami o działalności Polonii, jest wielopłaszczyznową platformą wymiany myśli i doświadczeń: środowisk badaczy i organizacji polskich oraz polonijnych poza granicami kraju. Dotychczas te perspektywy, pomimo, że uzupełniają się w sposób naturalny, prezentowane były odrębnie. Za tym idzie nowy sposób prezentacji zagadnień związanych z życiem i aktywnością naszych rodaków, potrzebny w równym stopniu Polonii jak i środowisku akademickiemu.
Polonii – co wiemy z analiz badawczych - brakowało często usystematyzowanej, zobiektywizowanej wiedzy na temat m.in. historycznej perspektywy i zrozumienia kulturowych procesów kształtowania się polskich ośrodków na emigracji. Akademikom starającym się śledzić aktualne doniesienia pochodzące od polskich organizacji w świecie, brakowało dotychczas miejsca, w którym na podstawie metodologicznie uporządkowanych źródeł i poddanych krytycznej analizie treści, można wyznaczać trendy i kierunki badań nad Polonią. Dzięki Portalowi Polonii oba wymienione aspekty spotykają się w jednym, powszechnie dostępnym miejscu, tworząc synkretyczną całość, z perspektywą dalszego rozwoju. Portal dostarcza także – co ważne - wieloaspektowej informacji o Polonii rodakom w kraju, wśród których poczucie wspólnoty ponad granicami jest w ostatnich latach wyraźnie zauważalne.