Parafia pw. św. Barbary założona została w Bridgeport, w południowej części Chicago (–>Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Chicago), dla polskich imigrantów.
Parafia pw. św. Barbary powstała w wyniku podziału parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy spowodowanego nadmiernym jej rozrostem. Organizacją nowej jednostki duszpasterskiej zajął się proboszcz kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ks. Stanisław Nawrocki, który w obawie przed wynaradawianiem Polaków uczęszczających z braku miejsca w polskich kościołach do świątyń prowadzonych przez Irlandczyków przystąpił do realizacji swojego zamierzenia bez informowania o nim szerszego grona, mając poparcie władz archidiecezji.
Granice parafii wyznaczały: od północy i zachodu – the South Branch of the Chicago River, od południa: 31st St. West-Ashland Ave. (granica z parafią Matki Bożej Nieustającej Pomocy), od wschodu – Halsted St. Powierzchnia parafii wynosiła ok. 1,46 km2, a jej centrum znajdowało się pomiędzy South Throop St. i South Quinn St. Funkcjonowała w granicach terytorialnej parafii św. Brygidy. Teren parafii od jej wezwania nazywano Barbarowem. Na początku XX w. dzielnica była znana w Chicago jako miejsce z największą liczbą karczm i saloonów prowadzonych przez Polaków – w szczytowym okresie było ich 38. W 2019 r. decyzją władz archidiecezjalnych parafia została połączona z chińską parafią św. Matki Teresy z Kalkuty.
Nowa parafia rozwijała się szybko, rok po utworzeniu licząc ponad 700 rodzin oraz 500 uczniów w szkole. W 1913 r. było to 800 rodzin, 1000 osób samotnych i 600 dzieci. Polacy stopniowo wyparli z tego terenu Irlandczyków. W latach 30. parafia liczyła ok. 1400 rodzin. Brakuje informacji na temat liczebności parafian w późniejszym okresie. W latach 70. i 80. napływ do dzielnicy ludności latynoamerykańskiego i chińskiego pochodzenia zmienił etniczną strukturę parafii, Polacy przestali być grupą dominującą. Ostatnią mszę w języku polskim odprawiono w 1997 r.
Parafia św. Barbary nazywana była „Małą Polską” ze względu na działalność narodowo-patriotyczną i promowanie polskości. W parafii od początku dbano o utrzymanie tradycji narodowych i patriotyzmu poprzez organizowanie np. obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja. Parafianie z zapałem wspierali formującą się Armię Polską, na Barbarowie odbywały się wiece agitacyjne zachęcające do wstąpienia w jej szeregi i zbiórki datków, a w październiku 1918 r. obchodzono pierwszą rocznicę jej utworzenia. W efekcie, 219 mężczyzn wstąpiło do Armii Polskiej, na ich cześć poświęcono i wywieszono tzw. Service Flag. Parafianie pamiętali również o weteranach organizując wsparcie finansowe, będące odpowiedzią na apel Zarządu Głównego Związku Weteranów Armii Polskiej w 1922 r. Równocześnie prowadzono zbiórki na potrzeby odbudowywanej po odzyskaniu niepodległości Ojczyzny – na Fundusz Dziesięciomilionowy/Fundusz Narodowy. W 1939 r. wobec agresji Niemiec na Polskę wspierano Fundusz Obrony Narodu Polskiego. Parafianie brali ponadto udział w walkach II wojny światowej, spośród których dwudziestu poległo.
POLISH CATHEDRALS Tom I, strony 341-354
WYDAWNICTWO JEST DO NABYCIA WYSYŁKOWO
W KSIĘGARNI TOWARZYSTWA NAUKOWEGO KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO.
LINK DO KSIĘGARNI
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.