Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej powstała w Wyandotte, mieście położonym 17 km na południowy zachód od Detroit, nad Detroit River. Znajdowały się tam stocznie, zakłady chemiczne Michigan Alkali Company produkujące sodę, a także garbarnie, kamieniołomy, farmy, a od lat 20. XX w. fabryka zabawek. Polacy, pochodzący głównie z Górnego Śląska, zamieszkiwali to miasto od lat 70. XIX w., i stanowili ok. 30 procent populacji miasta.
Ze względu na brak polskiego kościoła, a także znaczną odległość od najbliższych polskich parafii wielu Polaków dotychczas mieszkających w Wyandotte przenosiło się do Detroit. Mimo że Towarzystwo Polskie św. Stanisława Kostki w tym mieście powstało w 1870 lub 1872 r. pod kierunkiem o. Józefa Szułaka SJ, to działania prowadzące do powołania własnej parafii podjęło dopiero w 1899 r. wobec zwiększenia się polskiej społeczności i reaktywacji Towarzystwa. Dotychczas Polacy uczęszczali do pobliskich kościołów irlandzkiego lub niemieckiego, korzystając z polskiego duszpasterstwa udzielanego raz w miesiącu przez dojeżdżających z Detroit kapłanów.
16 lipca 1899 w dzień Matki Boskiej Szkaplerznej powołany został komitet w składzie: Marcin Grabarkiewicz, Tomasz Biniarz, Michał Sawiński, Franciszek Lybik, Marcin Ignasiak i Michał Doliński, który ustalił szczegóły dotyczące budowy kościoła i szkoły. 18 września 1899 do Wyandotte przybył pierwszy proboszcz, ks. Bernard Żmijewski, który do czasu zbudowania kościoła parafialnego posługę dla Polaków pełnił w irlandzkim kościele św. Patryka.
Zabudowania parafialne zlokalizowano przy 10th St. (obecnie John Paul II St.), na gruncie podarowanym przez firmę Welch Brothers Co., w rejonie sąsiadującego z Wyandotte miasteczka Glenwood, zwanego Nową Jerozolimą.
Z czasem terytorium parafii, zwane od tytułu kościoła Szkaplerzowem, obejmujące całe miasto, tj. polską społeczność Wyandotte i Glenwood, zostało zmniejszone w wyniku powołania kolejnych polskich wspólnot: pw. św. Stanisława Kostki w Ford City (1914, 2,5 km na północny wschód) i św. Heleny (1925, 2 km na południowy wschód). Po reorganizacji archidiecezji, w 2013 r. parafia Matki Bożej Szkaplerznej została połączona z parafią św. Stanisława Kostki pod wspólną nazwą Our Lady of the Scapular.
W momencie powstania parafii przynależało do niej ok. 150 rodzin, w 1906 r. – 200 rodzin. W tym czasie polska społeczność w Wyandotte liczyła ponad 2000 osób, z czego większość stanowili wyznawcy luteranizmu. Populacja Szkaplerzowa rosła w kolejnych dekadach, pod koniec lat 40. było ok. 1000 rodzin, a w latach 80. – 1650.
POLISH CATHEDRALS Tom II, strony 75-88
WYDAWNICTWO JEST DO NABYCIA WYSYŁKOWO
W KSIĘGARNI TOWARZYSTWA NAUKOWEGO KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO.
LINK DO KSIĘGARNI
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.