Parafia pw. św. Jacka powstała we wschodniej części Detroit, zwanej potocznie Poletown. Pierwsi Polacy pochodzili głównie z Kaszub, Księstwa Poznańskiego i Prus Wschodnich. Zatrudniani byli m.in. w okolicznych fabrykach samochodów. Na msze uczęszczali do kościoła św. Wojciecha.
W 1905 r. inicjatywy ks. Franciszka Sajeckiego grupa 30 osób podpisała petycję do arcybiskupa z prośbą o ustanowienie nowej parafii z powodu przeludnienia wspólnoty św. Wojciecha.
Powołany w celu kontynuowania tego projektu komitet (w składzie: Franciszek Konieczny, Jan Kuzel, Józef Keschke, Jan Groot, Leon Schwarc, Marcin Wagner, Franciszek Sass, Albert Keschke, Antoni Cichorowski, Jan Klebba, Marcin Tesamar, Aleksy Okraj, Franciszek Kamowski, Józef Jurczyk, Antoni Posłuszny, Piotr Kowalski) udał się do biskupa 19 maja 1907 z prośbą o wyznaczenie duszpasterza. Pierwszym proboszczem i organizatorem parafii został ks. Sylwester Kolkiewicz. Do czasu wybudowania kościoła nabożeństwa odbywały się w domu jednego z parafian przy McDougall Ave. i Theodore St.
Kościół wzniesiono w narożniku Frederick St. i McDougall Ave. w odległości 1,5 km na północny wschód od parafii św. Wojciecha (→) i 1 km na południowy wschód od parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika (→), z granicą biegnącą wzdłuż Frederick St. Okolice kościoła od jego tytułu nazywano Jackowem.
Brakuje danych mówiących o populacji parafian w momencie utworzenia wspólnoty, wiadomo jednak, że ich liczba szybko rosła, o czym świadczy rozbudowa parafialnej infrastruktury.
W latach 40. rozpoczął się stopniowy odpływ wiernych na przedmieścia, w latach 70. parafia liczyła 1200 rodzin. W kolejnej dekadzie znaczny wzrost przestępczości przyspieszył proces emigrowania parafian, w rezultacie pod koniec lat 80. do parafii przynależało 650 osób, z których część organizowała patrole Crime spotting, mające zapobiegać przestępstwom.
POLISH CATHEDRALS Tom II, strony 125-138
WYDAWNICTWO JEST DO NABYCIA WYSYŁKOWO
W KSIĘGARNI TOWARZYSTWA NAUKOWEGO KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO.
LINK DO KSIĘGARNI
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.