PORTAL POLONII - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA <





HISTORIA - KULTURA
KOMPENDIUM WIEDZY DLA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

Liczba publikacji o historii i kulturze polskiej:   1577










1930-10-09     2021-09-09

Wiesław Gołas

Wiesław Gołas - jeden z najlepszych i najbardziej lubianych polskich aktorów filmowych, teatralnych i kabaretowych. Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi, których ma w swoim dorobku całe mnóstwo. Z aktorstwem związał się dopiero po wojnie. W czasie okupacji był żołnierzem AK i aktywnym członkiem ruchu oporu.

Był wykonawcą słynnej piosenki "W Polskę idziemy" i odtwórcą około 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych.

Zanim został aktorem, w czasie II wojny światowej wstąpił do Szarych Szeregów i właśnie ten fakt uznawał za swój największy życiowy sukces. Aresztowany przez Gestapo, trafił do celi, w której wcześniej siedział jego ojciec (który zginął potem na Majdanku).

Ojciec Wiesława Gołasa, Teofil, był sierżantem stacjonującym w Kielcach w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po klęsce kampanii wrześniowej przez jakiś czas się ukrywał. Ostatecznie został schwytany przez Niemców. Zginął w obozie w Majdanku.

Przed wybuchem II wojny światowej Gołas uczęszczał do szkoły powszechnej na kieleckim Baranówku, a następnie do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. W 1943 wstąpił do Szarych Szeregów. Przybrał pseudonim Wilk. Uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944, podczas nieudanej akcji, został aresztowany przez Gestapo. Trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec. Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Studia ukończył w 1954 roku.

Pod koniec lat 60. cała Polska oglądała Gołasa w serialu "Czterej pancerni i pies", w którym wcielił się w postać Tomka Czereśniaka.

Gołas występował także w "Kabarecie Starszych Panów". Znany był też z ról m.in. w filmie "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Brunet wieczorową porą".

Gołas chorował na serce wiele lat. W 2008 roku przeszedł poważny zawał i od tego czasu musiał się oszczędzać. Regularnie przyjmował leki.

Zmarł 9 września 2021 roku w wieku 90 lat, w jednym z warszawskich szpitali.

Gołas był laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2009 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 1966 r. uhonorowano go Srebrną Maską w plebiscycie „Expressu Wieczornego”, a w 2002 r. – statuetką „Gwiazda Telewizji Polskiej”, wręczoną z okazji 50-lecia TVP, „za kreacje aktorskie w filmie i Teatrze Telewizji”.

W 2000 r. podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2006 r. otrzymał Nagrodę Honorową za całokształt twórczości na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.

Artysta został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.








COPYRIGHT

KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZAWARTYCH W PORTALU ZABRONIONE

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.