1915-11-09 2006-03-09
Hanka Bielicka urodziła się 9 listopada 1915 r. na terenie obecnej Ukrainy. Po zakończeniu I wojny światowej rodzina Bielickich zamieszkała w Łomży. Hanka silnie związała się z łomżyńskim środowiskiem kulturalnym okresu dwudziestolecia międzywojennego. Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie pod okiem Aleksandra Zelwerowicza. Na scenie zadebiutowała w 1939 roku w Teatrze na Pohulance w Wilnie, później przeszła do Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
Od 1949 roku grała w warszawskim Teatrze Współczesnym. Do Teatru Syrena przyszła w 1954 roku, została tam aż do początku lat 90. W tym czasie często występowała na estradzie, m.in. w kabaretach "Szpak", "U Lopka", "U Kierdziołka", a także w "Podwieczorku przy mikrofonie". Podkreślała, że w życiu najważniejsze jest, by "każdy moment zawsze czymś wypełnić".
W 1954 r. Ludwik Sempoliński zaproponował Bielickiej zagranie roli w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" w Teatrze Syrena. W ten sposób artystka związała się z teatrem, w którym występowała przez ponad 40 lat.
Prawdziwą sławę przyniosła jej postać gadatliwej i pewnej siebie Dziuni Pietrusińskiej, "paniusi miejsko-wiejskiej z dość poważnie zmąconym poczuciem własnych korzeni" którą stworzył specjalnie dla niej Bogdan Brzeziński. Hanka Bielicka wygłaszała słynne monologi Dziuni z właściwym sobie temperamentem, w zawrotnym tempie. W tej roli bawiła publiczność i słuchaczy radiowego "Podwieczorku" przez 25 lat. Jako Dziunia wygłosiła ponad tysiąc monologów.
Bielicka zagrała także w ponad 20 filmach, m.in. "Zakazane piosenki", "Celuloza", "Cafe pod Minogą" i "Małżeństwo z rozsądku" oraz wielu serialach m.in. "Wojna domowa", "Palce lizać", "Badziewiakowie".
Bielicka była znana ze swojego ponadprzeciętnego humoru, pogody ducha oraz charakterystycznego głosu z chrypką. Ten głos sprawiał jednak, że Bielickiej nigdy nie powierzano pierwszoplanowych ról w serialach i filmach fabularnych. Była też zdeklarowaną miłośniczką eleganckich torebek i kapeluszy (miała ich podobno około 60).
Artystka zmarła 9 marca 2006 r. w Warszawie w trakcie operacji tętniaka aorty. Na jej pogrzeb przybyły tłumy.
W swoim ostatnim występie telewizyjnym zażartowała: "Dzisiejszy wieczór będzie pod nazwą: Bawcie się dzieci, nim babcia odleci."
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.