PORTAL POLONII - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA <





HISTORIA - KULTURA
KOMPENDIUM WIEDZY DLA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

Liczba publikacji o historii i kulturze polskiej:   1577










2001-02-03    

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

W 2001 roku powołano Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, największe centrum chopinowskim na świecie, które w pełni i wszechstronnie promuje, chroni, bada i upowszechnia dziedzictwo Fryderyka Chopina. Wielostronna i różnorodna działalność Instytutu jest odpowiedzią na twórczość i losy kompozytora – bogate, niejednoznaczne, stające jako wyzwanie i zadanie przed kolejnymi pokoleniami zafascynowanych tą muzyką i postacią słuchaczy, wykonawców i naukowców.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina powołany został decyzją polskiego parlamentu, zgodnie z Ustawą z dnia 3 lutego 2001 roku o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina. W 2005 roku, na mocy porozumienia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przejął część dotychczasowych uprawnień Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Do podstawowych zadań realizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina należy budowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej poprzez kultywowanie i ochronę dziedzictwa Fryderyka Chopina - postaci symbolizującej w świecie szczytowe osiągnięcia kultury europejskiej, a także zapewnienie stałej obecności jego muzyki w polskim życiu kulturalnym. Realizując wskazania Sejmu, Instytut inicjuje i prowadzi badania nad twórczością i postacią Fryderyka Chopina, chroni i promuje jego pamięć i dzieło (przy Instytucie działa Kapituła Ochrony Wizerunku i Nazwiska Fryderyka Chopina), gromadzi i opracowuje archiwalia i obiekty muzealne związane z artystą. Sprawuje opiekę nad nowoczesnym Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich w Warszawie oraz jego oddziałami - Salonikiem Chopinów przy Krakowskim Przedmieściu i Domem Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Pierwszą inicjatywą Instytutu było powołanie corocznych Międzynarodowych Konferencji Chopinowskich, które zmobilizowały muzykologiczny świat do badań i nowych interpretacji dzieła Chopina. Osiem edycji (2001-2008) zwieńczył w 2010 roku 3. Międzynarodowy Kongres Chopinowski, w którym wzięli udział najwybitniejsi chopinolodzy z całego świata.

Wśród działań Narodowego Instytutu służących promowaniu i upowszechnieniu znajomości muzyki Fryderyka Chopina, wysoką rangę zyskał zainaugurowany w 2005 roku w Warszawie festiwal "Chopin i jego Europa". Utrwalaniu pamięci i znajomości muzyki kompozytora służą też liczne koncerty, wśród nich koncerty urodzinowe - 1 marca każdego roku. Szczególnym wydarzeniem kulturalnym jest niezmiennie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - najważniejszy i najstarszy na świecie konkurs chopinowski (organizowany od 1927 roku, w okresie powojennym przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, a od 16. edycji w 2010 roku - przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Instytut zajmuje się także organizacją niedzielnych koncertów chopinowskich w Żelazowej Woli (maj-wrzesień) oraz koncertów w rocznicę śmierci kompozytora (17 października).

Bogata działalność wydawnicza Instytutu obejmuje publikacje naukowe i popularyzatorskie, płyty oraz druki muzyczne. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje pionierski projekt naukowo-wydawniczy Dzieła Chopina. Wydanie faksymilowe. Jego celem jest utrwalenie w druku wszystkich dostępnych rękopisów muzycznych kompozytora i opatrzenie ich naukowym komentarzem (w sześciu językach).

Drugie przedsięwzięcie wydawnicze Instytutu to nagrania "Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina na instrumentach historycznych", które są dźwiękową rekonstrukcją oryginalnego brzmienia utworów Chopina na doskonale zachowanych fortepianach z epoki firmy Erard z 1849 roku i Pleyel z 1848. Dwadzieścia jeden płyt z serii The Real Chopin pozwala wejść w świat dźwięków taki, z jakim miał do czynienia i jaki kreował kompozytor. W 2010 roku Instytut rozpoczął publikację nowych serii płytowych: tzw. białej - Dzieła Wszystkie Fryderyka Chopina na instrumentach współczesnych oraz błękitnej - Konkurs Chopinowski - portrety najlepszych, prezentującej nagrania z przesłuchań i koncertów laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (w serii planowanych jest dziesięć tytułów).

Ważne miejsce w programie wydawniczym Instytutu zajmuje seria książek pokonferencyjnych, utrwalających i popularyzujących badania z wybranych dziedzin chopinologii, poruszanych na corocznych Międzynarodowych Konferencjach Chopinologicznych. W ramach działalności edukacyjnej publikuje także książki i słuchowiska przeznaczone dla najmłodszych odbiorców i ich rodziców.

Instytut prowadzi również zainicjowane w 2003 roku Internetowe Centrum Informacji Chopinowskiej - www.chopin.nifc.pl. W swojej siedzibie posiada natomiast największą na świecie bibliotekę, fototekę i fonotekę chopinowską.

Kulminacyjnym momentem w działalności Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina były obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w 2010 roku. Z tej okazji Instytut podjął szereg inicjatyw, zarówno w sferze ochrony dziedzictwa kompozytora, jak i jego popularyzacji.

Zdigitalizowany Chopin

Celem Projekt „Zdigitalizowany Chopin” jest zebranie dziedzictwa chopinowskiego w otwartym dostępie. W ofercie będzie 39 500 obiektów związanych z Chopinem, z czego 38 500 zostanie udostępnionych online. Będą to na przykład cyfrowe zapisy wszystkich utworów Fryderyka Chopina, archiwa Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Festiwalu „Chopin i jego Europa”. Udostępnione zostaną transkrypcje partytur w różnych wersjach, głównie na bazie pierwodruków. Zdalnie można będzie obejrzeć rękopisy utworów i korespondencji Chopina – z adnotacjami kompozytorskimi, a także przeczytać na własnym monitorze monografie naukowe, czasopisma i wiele innych archiwaliów. Prace nad digitalizacją materiałów prowadzi - oczywiście - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Jest to projekt, jakiego jeszcze nie było, ponieważ obejmuje tak bardzo szerokie udostępnianie dziedzictwa chopinowskiego, jak muzykę, czyli zapis wszystkich kompozycji Chopina, ich wariantów w formie transkrypcji, obiekty muzealne, czyli drukowane źródła muzyczne, jak pierwodruki, niektóre z adnotacjami kompozytora, inne muzealia, ikonografię i archiwa








COPYRIGHT

KOPIOWANIE MATERIAŁÓW ZAWARTYCH W PORTALU ZABRONIONE

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.