Celem Towarzystwa było zjednoczenie Polaków z Kurytyby i okolic; wzajemne nauczanie w dziedzinie kultury i edukacji; utworzenie biblioteki, czytelni i sali instruktażowej; wzajemna pomoc w ramach zabezpieczenia „Auxílio Mútuo” w przypadku choroby lub nieprzewidzianego wypadku; pomoc nowo przybyłym rodakom; kultywowanie polskiej pieśni narodowej i wzajemna radość.
Fragment dokumentu tworzenia Stowarzyszenia: „W obecnej sytuacji Polacy w Brazylii, głównie w Paranie, przy braku popularnych stowarzyszeń i bibliotek, są odizolowani od cywilizowanego świata, co powoduje ich upadek moralny, brak szacunku i uznania ze strony Brazylijczyków. Biorąc to pod uwagę ze względu na niepewnej sytuacji naszych rodaków w Brazylii, jesteśmy zobowiązani energicznie i bez wahania starać się o założenie polskiego stowarzyszenia. Upadek moralny, brak szacunku i uznania ze strony Brazylijczyków!"
To był główny powód założenia przez wspomnianą grupę w Kurytybie 15 czerwca 1890 r. pierwszego w Ameryce Południowej Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego im. Tadeusza Kościuszki.
Pierwszy zarząd ukonstytuował się w skłądzie: Prezes - Adam Stachowski; Wiceprezydent - Edmund Sebastian Woś Saporski; Sekretarz - Ignacy Waberski; Skarbnik – Walenty Banach; Bibliotekarz – Aleksy Waberski.
Na przestrzeni ostatnich 10 lat Casa da Cultura Polonia Brasil promowała i nieustannie promuje polską kulturę w społeczeństwie. Ma swoją siedzibę w naszym Stowarzyszeniu, gdzie rozwijamy nasze działania w partnerstwie. Część patrymonialną sprawuje Stowarzyszenie Polsko-Brazylijskie im. Tadeusza Kościuszki, a częścią kulturalną Casa da Cultura Polonia Brasil.
W wydarzeniach uczestniczą członkowie Towarzystwa oraz wszyscy zainteresowani członkowie społeczności polojnijnej z Kurytyby. Uroczystości takie jak wymienione powyżej oraz zajęć z języka polskiego odbywają się przez cały rok.
Polecamy publikację opracowaną i wydaną z okazji 130 lat istnienia Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego im. Tadeusza Kościuszki.
Obecnie funkcję Prezesa Towarzystwa pełni Pan Marcos Marquardt a funkcję Wiceprezesa Pan Zbigniew Wiacek.
Tekst prezentujący organizację przygotowała Regiane Maria Czervinski pełniąca w omawianej jednostce funkcję I dyrektora finansowego.
Zdjęcia: djęcia dostępne w publikacji wydanej z okazji 130-lecia istnienia Towarzystwa (1890-1920).
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.