Polonijny Klub Podróżnika (PKP) to organizacja non for profit, która powstała z inicjatywy grupy pasjonatów podróży i odkrywania świata i właśnie do tej grupy osób jest skierowana. Mile widziana jest młodzież i wszyscy Polacy mieszkający w Ameryce. Członkami honorowymi są osoby o polskim pochodzeniu z różnych zakątków świata.
Klub został założony 30 stycznia 1996 roku w stanie New Jersey przez grupę pasjonatów, takich jak: Jerzy Dąbrowski, Jan Gać, Mieczysław Kwapich, Jerzy Kołakowski, Jerzy Majcherczyk, Ryszard Roland, Wiesław Cyprys, Sylwester Walczak. Jerzy Majcherczyk będący prezesem Organizacji, był członkiem zespołu odpowiedzialnego za odkrycie kanionu Colca.
Klub istnieje od ponad 20 lat. Zorganizował w tym czasie ponad 200 różnorodnych wydarzeń i akcji, w których wzięło udział ponad 20 tys. uczestników. Jest doceniany w środowisku za swój ogromny wkład w promocję Polski.
Od 1998 roku posiada aktywną stronę internetową, gdzie dumnie prezentuje swój dorobek.
W roku 2006 Polonijny Klub Podróżnika wyróżniono wyjątkową statuetką przedstawiającą Fryderyka Chopina. Została przyznana przez TV Polonia za „Sławienie Polski i polskości”.
Polski Klub Podróżnika organizuje szkolenia i kursy z dziedziny sportu, m.in. nurkowania, wspinaczkowe, narciarskie i kajakarskie, które przeznaczone są dla Polonii.
Ponadto integruje ludzi z różnych środowisk, którzy co roku biorą licznie udział w Balu Podróżników, odbywającym się pod honorowym patronatem Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych. Zyski z Balów Podróżnika są przekazywane w ramach wsparcia dla potrzebujących.
Organizacja angażuje się także w liczne akcje charytatywne wspierające, m.in. ofiary trzęsień ziemi, domy dziecka, polskie wyprawy naukowe czy dzieci, których stan zdrowia wymaga zaawansowanych i kosztownych operacji.
Do innych tego typu inicjatyw należą:
W 2013 roku odbył się już V Konkurs Literacki przy wsparciu z “Nowy Dziennik”. Konkurs skierowany był do wszystkich Polaków – tych mieszkających w USA, w Polsce, jak i tych rozsianych po świecie.
Polonijny Klub Podróżnika dba o propagowanie polskości. W tym celu zaprasza na swe spotkania znane polskie osobistości. Oprócz podróżników są to, m.in. pisarze, politycy, dziennikarze, przedstawiciele branży filmowej, biznesmeni, fotografowie, a także polonijna młodzież. Wszystkie te osoby łączy niezwykła pasja do odkrywania świata.
Członkowie Klubu podkreślają swoje polskie pochodzenie poprzez obecność polskich flag, pieśni i modlitw.
W styczniu 2016 roku PKP obchodził 20-lecie swej działalności.
Funkcję prezesa Klubu pełni pan Jerzy Majcherczyk.
Honorowi Członkowie Polonijnego Klubu Podróżnika: Olgierd Budrewicz, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński, Maciej Kuczyński, Elżbieta i Andrzej Lisowscy Jacek Pałkiewicz, Ryszard Pawłowski, Scott Parazynski, Zbigniew Święch, Prof. Zdzisław Ryn, Ojciec Edmund Szeliga, Krzysztof Wielicki, Andrzej Zawada.
Klub polega na wsparciu sponsorów. Wśród głównych sponsorów warto wymienić:
WESTERN UNION (od 1998 roku),
Polskie Linie Lotnicze LOT (od 1998 roku),
Wawel Savings Bank (od 2006 roku),
Polish &Slavic FCU
ATLAS Bank, DOMA Export, CLASSIC Travel, VICTORIA Consulting, ADAMBA Imports.
Polonijny Klub Podróżnika posiada od 1998 roku własną stronę internetową. Za jej pośrednictwem, poprzez odnośnik “Nasza Ksiegarnia Podróżnika” istnieje możliwość zamówienia książek podróżniczych. Wśród dostępnych publikacji znajdują się, m.in. „Meksyk. Szlakiem Zdobywców” Mirosława Olszyckiego, “Podróżnik WC” Wojciecha Cejrowskiego, czy “Zdobycie Rio Colca” autorstwa Jerzego Majcherczyka. Klub wydaje kwartalnik Polonijny "Podróżnik" i współpracuje z takimi mediami jak: Nowy Dziennik, Super Express, Gwiazda Polarna, Polski Express i Polska Gazeta. Są to sponsorzy medialni Organizacji.
Związek posiada stronę internetową www.odkrywcy.com oraz profil na facebooku.
Zdjęcia: Polonijny Klub Podróżnika (PKP)
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.