Klub Polski w Denver to miejsce skupiające osoby polskiego pochodzenia lub związane z Polską przez małżeństwo.
Historia tego klubu sięga wielu dziesięcioleci wstecz, zwłaszcza po zakończeniu II wojny światowej, gdy wielu Polaków zmuszonych było emigrować do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu wolności i nowych możliwości. Wówczas kilkadziesiąt rodzin przybyło do Denver.
Początki nie były łatwe dla emigrantów. Znalezienie innych Polaków i nawiązanie kontaktu było trudne. Znalezienie pracy, szkoły dla dzieci i porozumiewanie się bez znajomości języka angielskiego było jeszcze większym wyzwaniem.
Grupa Polaków w Denver pod przewodnictwem Franciszka Chojnackiego znalazła sposób, aby pomóc nowoprzybyłym rodakom. Pierwszym krokiem była organizacja Polonii Denver.
W dniu 25 maja 1950 roku ogłoszono w "Denver Post" że Polacy zostali zaproszeni na najbliższą niedzielę do restauracji Edelweiss (Szarotki), tradycyjnego miejsca spotkań Polaków. To był początek Klubu Polskiego w Denver.
Starsi członkowie Klubu pomagali nowym emigrantom w nauce języka angielskiego i byli świadkami podczas ceremonii nadawania obywatelstwa swoim podopiecznym.
Spotkania Klubu były nacechowane głębokim poczuciem braterstwa, a organizatorzy Klubu mieli nadzieję, że ta więź zostanie zachowana na zawsze w naszym Klubie.
Najwięcej Polaków mieszkało w okolicach Globeville, w pobliżu kościoła św. Józefa. Po wybudowaniu autostrady I-70 Polacy rozproszyli się na terenie sześciu powiatów: Adams, Arapahoe, Denver, Douglas, Jefferson i Boulder. Konieczne stało się znalezienie nowego miejsca dla Denver Polonii.
Pierwsze spotkania Klubu odbywały się w siedzibie Catholic Charities przy ulicy Grant 1665. W 1961 roku Klub przeniósł się do własnego budynku przy 6th Avenue w hrabstwie Jefferson.
Rozwinięcie sieci autostrad spowodowało sprzedaż budynku przez State Highway Department. Dochód z tej transakcji pozwolił na zakup nowej siedziby Klubu przy ulicy Ogden 1660, która stała się siedzibą Klubu od grudnia 1964 roku.
Następnie Klub opracował swoją konstytucję, założył kasę pożyczkowo-zapomogową, wybierał Zarząd na roczne, a potem dwuletnie kadencje, organizował spotkania, bale oraz uroczystości patriotyczne.
Z biegiem lat okazało się, że nowa siedziba Klubu była za mała dla rosnącej liczby członków. W 1975 roku podjęto decyzję o zmianie siedziby, a już w 1976 roku Klub zakupił budynek przy ulicy Alameda Avenue 3121, gdzie znajduje się obecnie. Początkowo budynek ten pełnił rolę magazynu i wymagał pewnych zmian, aby stać się siedzibą Klubu. Członkowie Klubu zobowiązali się wpłacić po 200 dolarów na rzecz renowacji i redukcji zadłużenia.
Obecna siedziba Klubu została poświęcona w grudniu 1976 roku.
Członkowie Klubu Polskiego w Denver byli oraz nadal są aktywni w wielu obszarach.
W ramach festiwalu Polish Food Festival klub współpracuje m.in z:
- Saint Joseph’s Polish Church
- Krakowiacy Polish Folk Dancers
- Swojskie Dziołchy
- Związek Harcerstwa Polskiego w Denver
- Życie Kolorado - Polish Newspaper in Colorado
- Rycerze Kolumba - Rada 15451 Św. Józefa
- Polska Szkoła przy Kościele Św. Józefa
Związek posiada stronę internetową https://www.polishclubofdenver.com/ oraz profil na facebooku.
Zdjęcia: Klub Polski w Denver
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.