Polski Instytut w Bratysławie - Poľský inštitút v Bratislave - działa od ponad 70 lat. Zainaugurował swoją działalność 26 września 1950. Instytut kilka razy zmieniał nazwę: Polskie Biuro Informacyjne Nowa Polska, Polski Ośrodek Kultury, Ośrodek Informacji i Kultury Polskiej (1982). Obecna nazwa Instytut Polski istnieje od 9 lutego 1994 r.
Głównym celem działania instytutu było i jest nadal informowanie o Polsce i Polakach, promowanie Polski, przybliżanie Polski Słowakom.
Instytut Polski w Bratysławie zorganizował lub współorganizował ponad 180 przedsięwzięć kulturalno-edukacyjnych rocznie, w których uczestniczyło ponad 2000 gości.
Około połowa z nich realizowana jest poza siedzibą Instytutu lub nawet poza Bratysławą; współpracuje przede wszystkim z twórcami i instytucjami polskimi, ale liczne są też projekty promujące polską kulturę realizowane ze słowackimi partnerami (twórcami, instytucjami, stowarzyszeniami).
Oprócz pomocy informacyjnej i promocyjnej, w swojej ofercie ma wsparcie organizacyjne, materialne, techniczne i logistyczne. Najczęściej są to wydarzenia promujące i wspierające polską kulturę, język polski, tradycje i obyczaje.
Przez ponad 70 lat swojej działalności Instytut odwiedziły tysiące zwiedzających, czasem całe pokolenia. Zorganizował on setki wystaw i wernisaży, koncertów i publicznych dyskusji.
Od ponad 70 lat Słowacy mogą poznawać polską sztukę, literaturę, muzykę i język polski, polską historię, tradycje, zwyczaje, a także współczesne osiągnięcia Polski i Polaków.
Obecnie funkcję Dyrektora Instytutu sprawuje pani Agnieszka Kwiatkowska
Instytut współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Książki, Narodowym Centrum Kultury, Kancelarią Prezesa RM, Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”.
Polski Instytut współpracuje z twórcami i instytucjami polskimi, m.in. z Klubem Polskim na Słowacji, OZ Polonus, OZ Polska.
Instytut posiada własną stronę internetową https://instytutpolski.pl/bratislava/pl/ oraz profil na Facebooku.
Zdjęcia: Polski Instytut w Bratysławie
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.