Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires została utworzona w 1960 r. Przez dziesięciolecia generowała liczne projekty mające na celu promocję polskiej kultury. Projekty te adresowane są nie tylko do miejscowej Polonii, ale także także Argentyńczyków i ogólnie wszystkich, którzy interesują się Polską, jej językiem, literaturą, historią i współczesnością. Tu otrzymują dawkę polskiej kultury i nigdy nie wychodzą z pustymi rękami. Szczególnie młodzież ciągnie do tego odległego kraju, jakim jest Polska.
Z okazji 61. urodzin biblioteki Ambasada RP w Buenos Aires zadedykowała jej okolicznościowe wydawnictwo pt. BIBLIO 60 + 1.
Nasze ostatnie projekty dotyczą pilnej konserwacji i inwentaryzacji niedawno odkrytych dzieł sztuki polskich artystów oraz utworzenia bazy polskiej imigracji i zachowania archiwów rodzinnych. Z tym wiążą się wzruszające spotkania z potomkami, rozmowy i wspomnienia, odkurzanie pamiątek (często odznaczeń wojskowych z okresu II Wojny Światowej), albumów fotograficznych. Przy kawie i herbacie otwierają się serca i wrota pamięci.
Projekt na przyszłość to oznaczenie na mapie Argentyny grobów Polaków, w tym zasłużonych imigrantów z XIX wieku, kombatantów I Wojny Światowej, wojny polsko – bolszewickiej, II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego i innych.
Biblioteka w szerszym ujęciu jest miejscem spotkań. Tu docierają ludzie sztuki, dramaturdzy, filmowcy, tłumacze, Argentyńczycy zainteresowani nauką języka polskiego, naukowcy, badacze literatury polskiej zarówno z Argentyny, jak i coraz częściej z Polski, ale też z USA czy Austrii, zagraniczni turyści skuszeni obecnością piwiarni Klub Polaco, Polacy zwiedzający Argentynę. Tu przybywają potomkowie Polaków oraz mniejszości narodowych zamieszkujących II RP, aby dowiedzieć się gdzie i jak żyli ich przodkowie. Bywają odwiedziny przedstawicieli starszego pokolenia, z którymi rozpoczynamy rozmowę po hiszpańsku i kontynuujemy po polsku.
Poza tym jako placówka reprezentująca polską kulturę mamy okazję do bezpośrednich spotkań z przedstawicielami polskiego rządu, parlamentu i uczelni, wymiany opinii i realizacji wspólnych projektów. Jedno z ostatnich miało miejsce w listopadzie ub. r., kiedy to przedstawiciele KUL z prof. Jackiem Gołębiowskim na czele odwiedzili naszą siedzibę. Okazja nie do przeoczenia, aby zaprezentować nasze działania i przedyskutować możliwości współpracy.
Można powiedzieć, że nasza biblioteka jest miejscem styku kultur: polskiej i argentyńskiej, służy wzajemnemu poznaniu obu społeczności. Jesteśmy istną polską wysepką w argentyńskim morzu. Wszak po przekroczeniu naszych progów słyszysz: “Dzień dobry. Chcesz, żebyśmy rozmawiali po polsku?”
Tekst prezentujący Bibliotekę przygotowała Monika Wawrzyńczak (Calderones Wawrzynczak), pełniąca w omawianej jednostce funkcję badacza i bibliotekarki.
Zdjęcie pochodzą m.in. z wizyty zespołu CBOP w Bibliotece Domeyki. Widoczne osoby: Marta Bryszewska kierująca biblioteką, prof. Jacek Gołębiowski - kierownik projektu, prof. Mieczysław Ryba, prof. Tomasz Nowicki, prof. Arkadiusz Stasiak.
Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.