WIADOMOŚCI
Polonijna Agencja Informacyjna

O I DLA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ




SZUKAJ W WIADOMOŚCIACH PAI - WYBIERZ TYLKO KRAJ, LUB TYLKO WYRAZ, ALBO DWA JEDNOCZEŚNIE



  Stany Zjednoczone Ameryki         


 2026-06-24   Szacowany czas czytania: 3 minuty.

WIANKI W WASZYNGTONIE

Cyklicznie organizowane Wianki, to wspaniałe święto polskiej kultury i tradycji, ważne przy tym jest miejsce w którym się odbywają – samo centrum amerykańskiej stolicy. Tutaj właśnie przy Mauzoleum Abrahama Lincolna, polonijna organizacja Polish American Arts Association (PAAA) zbiera się co roku, by pokazać dumę ze swojego pochodzenia. Tegoroczne obchody były połączone z 250. rocznicą powstania Stanów Zjednoczonych.

Spotkanie odbyło się 20 czerwca i rozpoczęło je powitanie przez prezesa PAAA Olka Skrypczuka, odśpiewano hymny Polski i USA, następnie głos zabrała Konsul RP w Waszyngtonie Teresa Chruszcz, która podkreśliła wielkie znaczenie polskiego festiwalu w sercu Ameryki.

W kolejnym wystąpieniu wojewoda Bractwa Kurkowego dr Waldemar Nikliński przywołał postacie generałów Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki, podkreślając ich umiłowanie wolności oraz zasługi na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Program artystyczny wypełniony śpiewami i tańcami z różnych regionów Polski przedstawiły znakomite grupy w barwnych strojach: ,,Wianki”, ,,Maki” i ,,Ojczyzna”.

Wianki w tym roku było też wyjątkowe z powodu sporej reprezentacji z Chicago, która odwiedziła festiwal. Przed Mauzoleum Lincolna pojawiło się więc Bractwo Kurkowe, przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej 3 Dywizji Strzelców Karpackich oraz Pomocniczej Służby Kobiet, wśród gości znalazł się nawet miś Wojtek, maskotka z Armii Andersa.

Wspólne świętowanie było znakomitą okazją do zamanifestowania swojej polskości, poczucia wspólnoty oraz szacunku do naszych przodków, którzy przybyli do Ameryki, walczyli o jej wolność i mieli ogromny wkład w jej rozwój. To takie postacie jak Pułaski, Kościuszko, Karski, ale również miliony naszych rodaków, którzy w ostatnich 250-latach budowali wielkość Ameryki, ich drugiej ojczyzny, warto byśmy o tym pamiętali.

Na koniec spotkania organizatorzy z PAAA zaprosili wszystkich do wspólnego poloneza, którego tańczyli nie tylko Polacy, ale również turyści, tłumnie odwiedzający centrum Waszyngtonu, radość ze wspólnego tańca była ogromna.

Wianki w amerykańskiej stolicy to wspaniały festiwal polskości, to także okazja by przypomnieć, że w Stanach Zjednoczonych mieszka około 10 milionów osób polskiego pochodzenia, a losy i Polski i USA są ze sobą mocno związane.


Marek Adamczyk
Kapitan Bractwa Kurkowego Ameryki Północnej


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI


TŁUMACZENIE MASZYNOWE

TŁUMACZENIE DŁUŻSZYCH TEKSTÓW MOŻE CHWILĘ POTRWAĆ...


Udostepnij na Facebooku


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA

NAPISZ DO REDAKCJI




COPYRIGHT

Chronimy treści naszych korespondentów,
dlatego kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione.

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgody redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora – jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.



×